YAYIN

ENBİYOZ ŞİMDİ BAĞIRSAK SAĞLIĞI İÇİN KLİNİK OLARAK KANITLANMIŞ İLK AI TABANLI ÇÖZÜM RESMİ OLARAK OLDU

 

IBS KLİNİK ÇALIŞMASI

Enbiosis paper on using AI in gut microbiome analysis
Tam makale

KRONİK KABIZLIK KLİNİK ÇALIŞMASI

Enbiosis research and paper on AI-assisted personalized microbiome modulation
Tam makale
AI-powered gut microbiome analysis

IBS’de Mikrobiyom Temelli Yaklaşım

Son on yıl boyunca yapılan kapsamlı araştırmalar, bağırsak mikrobiyomunun biyolojik çeşitliliği ve ekosistemin dengesinin bozulması (disbiyoz)nin bağırsak hastalıklarının patogenezinde önemli bir rol oynadığını kanıtlamıştır.

ENBIOSIS Biotechnology olarak, yapay zeka teknolojilerini kullanarak bağırsak mikrobiyomunu analiz ediyor ve mikro ve makro besin maddelerini öneriyoruz ki bu maddeler mikrobiyomu düzenleyebilir ve hedeflenen duruma yönlendirebilir. Amacımız, bağırsak mikrobiyom profilini geliştirmek ve bireyin mikrobiyom ihtiyaçlarına özgü besinlerle bağırsak bakterilerini seçici bir şekilde besleyerek bunu başarmaktır.

IBS KLİNİK ARAŞTIRMA

Irritabl bağırsak sendromu (IBS), spastik kolon olarak da bilinir ve çok faktörlü bir patogeneze sahip yapısal olmayan bir bozukluktur. IBS, etkilenen bireylerin yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürür.

IBS, yetişkinlerde en yaygın kronik fonksiyonel bağırsak bozukluklarından biridir. Dünya nüfusunun %11’inin IBS’den muzdarip olduğu tahmin edilmektedir. Bu oran ülkelere göre %1.1 ile %45.0 arasında değişmektedir. Klinik çalışmamız, IBS üzerinde %78 başarı oranı göstermiştir. Bu, mikrobiyom özgü kişiselleştirilmiş beslenme önerileri kullanılan ilk ve tek başarılı IBS yönetim seçeneğidir.

Gut health problems
Gut microbiome related health diseases

KRONİK KABIZLIK KLINİK ARAŞTIRMA

Kronik kabızlık, bir kişinin seyrek dışkılama veya sert dışkı geçirme durumuyla karakterizedir. Bu durum rahatsızlık, şişkinlik ve karın ağrısına neden olabilir. Kronik kabızlık yaşayan birçok kişi bir süre için bu durumu deneyimlerken, çoğunluk uzun süredir bu sorunla başa çıkmaya çalışır ve farklı alternatifler arar. Bu bağırsak sorunu, küresel yaygınlığı %15 olan oldukça yaygın bir sorundur ve yaşlı nüfusta %30’a kadar artabilir. Kliniğimizde yapılan araştırma, kronik kabızlık üzerinde %83’lük bir başarı oranı göstermiştir. Kişiye özel beslenme ile mikrobiyom düzenlemesi, kabızlıkla başa çıkmak için alternatif bir yöntemdir.