MİKROBİYOM NEDİR ?

Anasayfa>Mikrobiyom
Tüm hastalıklar bağırsakta başlar. Bağırsak hasta ise vücudun geri kalanı da hastadır. Hipokrat

BEDENİNDEKİ EKOSİSTEM:
MİKROBİYOM

Vücudumuz, doğduğumuz andan itibaren bize eşlik eden, sağlığımız ve yaşam kalitemiz üzerinde tartışılmaz öneme sahip trilyonlarca mikroorganizmaya ev sahipliği yapmaktadır. Bu mikroskobik canlıların genetik metaryalleri, çevreyle etkileşim koşulları ve yaşadıkları habitatın bütünü mikrobiyomumuzu oluşturur.

İçimizde var olan mikrobiyom dünyası biz ne kadar farkında olmasak da ürettikleri metabolitler ile bizimle iletişime geçer. Homojen dağılmış dengeli bir mikrobiyom profili ise bu iletişimin olumlu sonuçlanmasında en büyük etkendir.

Sağlıklı bir mikrobiyom profili metabolik, otoimmün, bağırsak temelli ve beyin ile ilişkili hastalıklara karşı bizi korur, fizyolojik ve psikolojik iyileşmeye katkı sağlayarak mevcut yaşam kalitemizi arttırır.

"Mikrobiyomun kimlik kartın gibidir" Mikrobiyomun üçte birine yakını diğer insanlarınkine benzerken büyük bir kısmı ise sadece sana spesifiktir.

MİKROBİYOM DENGESİ NE SAĞLAR?

KİLO KONTROLÜ

Obeziteye yatkınlığın veya verilen kiloların geri almasının arkasında mikrobiyomun olabileceğini biliyor muydun? Bilimsel çalışmalar kilolu insanların mikrobiyom profillerinin zayıf insanlarınkinden farklı olduğunu kanıtladı. Bu sebeple mikrobiyom, kilo kontrolünde ve kilo kaybının sürdürülebilir olmasında kilit rol oynamaktadır.

UYKU KALİTESİ

Uyku kalitesi ile mikrobiyom tarafından sentezlenen veya dolaylı olarak sentezlenmesi sağlanan metabolitler arasında yakın ilişki vardır. Bilimsel çalışmalar belirli bakterilerin mikrobiyomdaki varlığının ve miktarının uyku kalitesi açısından önemli olabileceğini göstermiştir.

MENTAL SAĞLIK

Mikrobiyom ve beyin arasında çift yönlü bir iletişim ağı mevcuttur. Vagus siniri ile birbirine bağlı olan bu eksen, sadece nörotransmitterler aracılığı ile değil hormonlar ve peptidler aracılığı ile de iletişime geçer. Mikrobiyomundaki trilyonlarca bakteri sadece duygularını etkilemekle kalmaz aynı zamanda ne düşündüğünü de etkileyebilir.

SİNDİRİM SİSTEMİ

Yaşadığın sindirim sistemi problemlerinin cevabı mikrobiyomunda olabilir. Çeşitliliği yüksek ve dengeli bir mikrobiyom, patojen bakterilerin bağırsak çeperine kolonize olmasını engeller, bağırsak mukozasını korur ve sindirim sistemi hastalıklarına karşı koruyucu rol oynar. Tam tersi yönde, dengesi bozulmuş, sağlıksız bir mikrobiyom ise tek başına sindirim sistemi problemlerinin sebebi olabilir. Çeşitliliği yüksek ve sağlıklı bir mikrobiyom mutlu bir bağırsak ve huzurlu bir sindirim sistemi demektir.

GÜÇLÜ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

Mikrobiyomun bağışıklık sistemin üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Sağlıklı bir mikrobiyom hem immün savunmayı uyaran metabolitler salgılayarak hem de bağırsak bariyerini koruyarak vücut savunmasında immün sisteme destek olur. Otoimmün hastalıkların ortaya çıkmasında veya ilerlemesinde mikrobiyomdaki dengesizliklerin önemli rolü bulunmaktadır.

CİLT SAĞLIĞI

Akne, atopik egzama, sedef, ürtiker gibi dermatolojik problemlerde mikrobiyal çeşitliliğin az olduğu ve bu hastalıklarla ilişkili bakterilerin, bu hastalıkları yaşayan bireylerin mikrobiyomunda benzer oranda olduğu gözlenmiştir. Mikrobiyomdaki çeşitliliği homojen olarak sağlamak, cilt sağlığının korunmasında ve cilt problemlerinin azaltılmasında destek olacaktır.

DAHA FAZLASI

Mikrobiyomun homojen çeşitliliği tip1/tip 2 diyabet, insülin direnci, karaciğer yağlanması, kardiyovasküler hastalıklar, iskelet ve kas sistemi problemleri gibi birçok kronik hastalığın önlenmesinde ve tedavi süresinde iyileştirici destek sağlar. Sağlıklı bir mikrobiyom profili vücudun tüm metabolik fonksiyonlarını etkileyerek, fizyolojik ve psikolojik iyileşmeye destek olur.

ENBIOSIS YAPAY ZEKA TEMELLİ
MİKROBİYOM ANALİZİ

Dünya genelinde gerçekleştirilen mikrobiyom temelli çalışmalarda, 16S rRNA geni en çok tercih edilen bölgedir. ENBIOSIS, mikrobiyom profilini ortaya çıkarırken 16S rRNA yeni nesil dizileme metodunu kullanmaktadır.

Mikrobiyomun profillendikten sonra, ENBIOSIS’in sahip olduğu yapay zeka teknolojisi, mikrobiyom-beslenme üzerine bilimsel literatürün sunduğu veriler ile mikrobiyom profilini birleştirerek kişiselleştirilmiş beslenme rehberini hazırlar. ENBIOSIS’e gelen her yeni veri ile de yapay zeka teknolojimiz gelişmeye devam eder.

ENBIOSIS, çalışmalarını Türkiye’nin öncü Avrupa'nın ise sayılı araştırma merkezlerinden olan Genom ve Kök Hücre Merkezi’nde gerçekleştirmekte ve biyolojik materyallerinizi de burada korumaktadır.

MİKROBİYOMUNU YÖNET!

Sana sunduğumuz bilim ve teknoloji ile bedenindeki ekosistemi tanımak, onu korumak ve yönetmek artık senin elinde!

SATIN AL
Websitesini düzgün kullanabilmek için lütfen telefonunuzu dikey modda kullanınız.

BÜLTENE KAYIT OLUN

ENBIOSIS ile İlgili En Son Haberler,Yeni Teknolojiler ve İçerikler İçin Hemen Kaydolun!